Lista 10 najstarszych giełd na świecie

Giełdy papierów wartościowych na całym świecie stanowią zespół rynków kapitałowych zorganizowanych w taki sposób, że umożliwiają rozwój działalności gospodarczej, poprzez kupno i sprzedaż papierów i innych instrumentów finansowych.

Chociaż koncepcja dużych firm dokonujących transakcji finansowych za pośrednictwem tego mechanizmu może wydawać się bardzo nowoczesna, prawda jest taka, że giełdy są jedną z najstarszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Od XVII wieku instytucje te powstawały w Europie, a dziś na świecie istnieje ponad 100 różnych giełd.

Oto lista 10 najstarszych giełd na świecie:

1. Giełda Papierów Wartościowych w Amsterdamie

Została założona w 1602 roku przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską w celu handlu jej akcjami i obligacjami i jest uważana za najstarszą giełdę na świecie. Została ona później przemianowana na Amsterdam Bourse i jako pierwsza formalnie obracała aktywami finansowymi.

2. Paryska giełda

Paryska giełda (Bourse de Paris), przemianowana w 2000 roku na Euronext Paris, jest główną giełdą papierów wartościowych we Francji i została założona w 1724 roku.

3. Giełda Papierów Wartościowych w Filadelfii

Philadelphia Stock Exchange (PHLX), znana jako NASDAQ OMX PHLX, jest najstarszą giełdą w Stanach Zjednoczonych, założoną w 1790 roku.

 4. Giełda Papierów Wartościowych w Londynie

Giełda papierów wartościowych zlokalizowana w Londynie, w Anglii. Została założona w 1801 roku i obecnie jest jedną z największych giełd na świecie. Czy wiesz, jak powstała giełda i jakie są jej rodzaje? Przeczytaj tutaj: https://www.nasdaq.pl/jak-powstala-gielda-podstawowe-informacje

5. Giełda w Mediolanie

Borsa di commercio di Milano czyli Giełda w Mediolanie została stworzona przez Eugène de Beauharnais, w czasach Cesarstwa Napoleońskiego dekretem opublikowanym w lutym 1808 roku.

6. Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku

Jest to największa giełda na świecie pod względem wolumenu pieniężnego i pierwsza pod względem liczby spółek członkowskich. Została założona w 1817 r.

7. Giełda Papierów Wartościowych we Frankfurcie

Jest dziesiątą co do wielkości giełdą na świecie pod względem kapitału i znajduje się w Niemczech. Jej pierwszy obrót emisjami papierów wartościowych miał miejsce w 1820 roku.

8. Giełda Papierów Wartościowych w Madrycie

Madrycka Giełda Papierów Wartościowych jest głównym rynkiem akcji w Hiszpanii. Ma on swoją siedzibę w Palacio de la Bolsa de Madrid i została utworzony w 1831 roku. Jurosy były emisjami rządowych papierów wartościowych gwarantujących dług i stanowiły pierwszą formę długu publicznego.

9. Toronto Stock Exchange

Toronto Stock Exchange ma biura w Vancouver, Calgary, Toronto i Montrealu. Jest to giełda oferująca usługi w całej Kanadzie, powstała w 1861 roku.

10. Australijska Giełda Papierów Wartościowych

Australian Securities Exchange (ASX) jest główną giełdą papierów wartościowych w Australii. Giełda znajduje się w Sydney i została założona w 1872 roku.