Ile kosztuje twój czas i czy ta wiedza się do czegoś przydaje?

Każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu, doba ma zawsze 24 godziny, a rok 365 dni. Tylko każdy z nas zupełnie inaczej wykorzystuje ten czas. Są tacy, którzy korzystają z niego produktywnie, a są i tacy, którym czas przecieka przez palce. A przecież czas to pieniądz, jak mówi stare powiedzenia. Jak nauczyć się obliczać wartość swojego czasu i do czego przyda ci się ta wiedza?


Czas jest wartością


Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że czas jest bezcenny. Wprawdzie każdy z ans dysponuje nim w tej samej ilości, ale też każdy ma tylko jedno życie i nic tego nie zmieni. Nie określimy też, jak wiele czasu jest nam dane, czyli ile potrwa nasze życie. To powód, dla którego nie można marnować żadnej chwili i tracić naszego czasu. Jest zbyt cenny, by tracić go na bzdury, przebywać w toksycznym towarzystwie czy męczyć się w pracy, która nam nie pasuje.


Czy da się policzyć wartość swojego czasu?


Tak, prostą matematyczną metodą. Mowa w tym momencie o tym czasie, który przeznaczamy na zarabianie pieniędzy. Nasi rządzący poniekąd wyręczyli nas w tych obliczeniach i ustalili minimalna wartość naszego czasu. To nie mniej, nie więcej, jak około 14 złotych do ręki, czyli stawka godzinowa przy najniższym wynagrodzeniu obowiązującym w 2022 roku. Wbrew pozorom, niewiele osób zarabia aż tak mało, w większość przypadków dochodzą do tego kwoty dodatków stażowych, premie i nagrody itp. Policz, ile wart jest twój czas. Załóżmy, że mieścisz się w rządowej średniej klasie i udaje ci się zarobić miesięcznie pięć tysięcy netto. Twoja stawka godzinowa, ponownie przy całym etacie, czyli 168 godzinach to nieco poniżej 30 złotych. Tyle warta jest godzina twojej pracy.


Sama praca to nie wszystko


Ni samą pracą człowiek żyje. W końcu jeździmy czasem na wakacje, spędzamy czas z rodziną czy po prostu śpimy. Wartości tego czasu bardzo trudno wyliczyć, zwłaszcza że część z nich trudno sprowadzić do wartości materialnej. Natomiast jeśli spróbujemy, obliczenie będzie równie proste. Ponownie, najniższa krajowa, która wynosi 2363 złote (cały czas mówimy tu o kwotach „do ręki”, bo fizycznie to tymi pieniędzmi swobodnie dysponujemy) oznacza, że rocznie będziesz mieć do dyspozycji 28 356 złotych. Teraz roczna kwota dochodowa podzielona przez 8765, bo tyle jest godzin w roku, daje niestety 3,20 zł. Cóż, państwo nie wycenia zbyt wysoko twojego czasu. Z drugiej strony, to też czas na sen, rozrywkę i przyjemności.


Ile czasu tracisz?


Teraz pomyśl, jeśli oglądasz telewizje przez dwie godziny dziennie, to tracisz dokładnie 6,40 i to przy założeniu tylko wynagrodzenia na poziomie minimum egzystencji. Oczywiście, mowa tu o bezsensownym spędzaniu czasu przed telewizorem, a nie oglądaniu konstruktywnych filmów, które dają ci choćby rozrywkę. A ile czasu tracisz na bzdurne przeglądanie social mediów czy bezsensowne dyskusje z ludźmi, którzy tylko cię denerwują? Czy twój czas nie jest zbyt cenny, aby go marnować?


Licz czas i szanuj


Obliczenie swojej stawki godzinowej przydaje się w wielu prostych, codziennych sytuacjach. Jeśli wiesz, ile warta jest twoja godzina, bardziej świadomie wydajesz pieniądze, bo wiesz, czy zakup jest dla ciebie wartościowy. Wiesz także, czy opłaca ci się samemu wykonywać, choćby proste prace domowe, czy lepiej zapłacić komuś, by zrobił je za ciebie. Wiedza o wartości czasu pozwala ci na to, by szanować każdą godzinę.